ALAÇATI’DA KEŞİF NOKTALARI İÇİN 5 ÖNERİ

ALAÇATI’DA KEŞİF NOKTALARI İÇİN 5 ÖNERİ

The S Hotel The S Hotel Temmuz 5, 2021 Blog

ALAÇATI’DA KEŞİF NOKTALARI İÇİN 5 ÖNERİ

  Alaçatı son zamanlarda tatil severlerin gözde noktası olmaya başladı. Taş evleri, begonvilleri, hanımelleri ve sardunyalarıyla çevrelenmiş rengarenk sokakları, modern bir kasaba ambiyansıyla ziyaretçilerini kendine aşık ediyor. Ege’nin lavanta kokan kasabası olan Alaçatı, kışları çok kalabalık değil. Yaklaşık yerleşik 8 bin kişi yaşarken, yazları bu sayı 40 binlere kadar çıkmakta. İşte bunun en büyük sebebi de, Alaçatı’nın eşsiz doğası. 

  İsmini Osmanlı döneminde Alacaat aşiretinden alan Alaçatı, eşsiz olduğu kadar köklü bir tarihe de sahip. Bir tarih severseniz, mutlaka uğramalı ve tarih kokan arnavut kaldırımlarında dolaşırken, etraftaki Rum ve Osmanlı mimarisine kendinizi bırakmalısınız. Alaçatı’ yı Alaçatı yapan en önemli özelliklerden birini de söylemeden geçmeyelim. Alaçatı asla vahşi yapılaşmaya ve yüksek katlı yapılara izin vermiyor. Alaçatı’nın dört bir yanında göreceğiniz tüm yapılar taş ev anlayışına uygun olarak inşa edilmiş durumda. 

  Bütüncül estetik mimarisinde dolaşırken keşfedebileceğiniz 5 noktayı sizler için derledik:

  1. Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı’nın en kalabalık olan noktası Kemalpaşa Caddesi diyebiliriz. Arnavut kaldırımlarıyla döşeli caddede her iki yanınızda rengarenk cumbalı evler sıralı. Mavi renkli pencereler, rengarenk çiçeklerle boyanmış Kemalpaşa Caddesi, ruhunuzu canlandıracak.

  1. Alaçatı Değirmenleri

Alaçatı’nın yel değirmenlerinin tarihi 1850’lere dayanmakta. Yaklaşık 150 yıl önce kullanılmışlar. Burası yorgunluğunuzu atmak, harika gün batımına eşlik etmek ve  fotoğraf çekmek için muazzam bir yer.

  1. Alaçatı Marina

Deniz kenarında sıralı restoranların ve şirin kafelerin bulunduğu bir yer. Alaçatı’ya gelip Marina’ya uğramamak olmaz.

  1. Ilıca Plajı

Çeşme’nin en ünlü plajı olan Ilıca plajı, birçok otele 15-20 dakika mesafede bulunuyor. Oldukça uzun olan bu plaj da elbet kendinize ir yer buluyorsunuz. Çünkü uzunluğu tam tamına 2 km. Deniz oldukça sığ ve “git git derinleşmiyor” dediğimiz türlerden. Bunun yanı sıra tertemiz olmasıyla da biliniyor. İçinde sıcak su kaynakları var ve bunun birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

  1. Antikacılar Çarşısı

Alaçatı Pazarı’nın hemen karşısında bulunan Antikacılar Çarşısı, tarih kokuyor. Değerli tablolar ve eşyaların bulunduğu bu çarşı Antika severlerin gözdesi olmuş durumda. Vintage eşya merakınız varsa, Antikacılar Çarşı’sına uğramadan dönmeyin..

Hemen Arayın!