ÇEŞME’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER

ÇEŞME’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER

Admin Admin Nisan 24, 2021 Blog
  1. Alaçatı Yel Değirmenleri

Artık Alaçatı’nın simgesi haline gelen Yel Değirmenleri çok eski yıllarda inşa edilmiş yapılardır. Eski yel değirmenlerinin yanında artık yeni inşa edilmiş yel değirmenleri de bulunuyor. Günümüzde birçoğu kafe, restoran olarak yeniden restore edilmiş bu Yel değirmenlerinin manzarasını görmeden geri dönmeyin. 

  1. Alaçatı Taş Evleri

Yel değirmenleri gibi Alaçatı’daki taş evler de artık sembolü haline gelmiş bir diğer yapılardır. Geçmiş zamanlarda Rumlar tarafından inşa edilen bu yapılar, zamanında Rumların içerisinde yaşadığı yapılardır. Alaçatı’ya gidip bu evlerin önünde fotoğrafı olmayan yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla bu sokaklarda sizde kaybolmak isteyebilirsiniz.

  1. Erythrai Antik Kenti

Anlamı Yunanca “Kızıl Kent” demek olan Erythrai Antik Kenti, ismini o bölgede bulunan kırmızı topraklardan aldığı söylenmektedir. Erythrai, Antik Çağ’daki 12 İyon kentinden biridir. İçerisinde Kybele Kayalıkları, Tiyatro,  Athena Polias Tapınağı ve Kilise yer almaktadır. Bu Antik kent Çeşme’de mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

  1. Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi 2. Bayezid döneminde inşa edilmiştir. Çeşitli festivallere ev sahipli yapmış olan bu yapı, şimdilerde müze olarak ziyaretçileriyle buluşuyor. Kalede 1984’ten bu yana ise Erythrai Antik kentinde bulunan eserler ziyaretçileri karşılıyor. Bu eserler içerisinde amphoralar, büstler, mermer heykeller bulunuyor.  Kalenin tepesindeki manzaradan, panaromik Çeşme muazzam görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

  1. Sakız Adası

Yunanistan’da bulunan Sakız Adası’na geçiş Çeşme Limanı’ndan geçen teknelerle sağlanıyor. Çeşme’ye gelmişken Sakız Adası’nı görmeden sakın geri dönmeyin.  Sadece UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Pirgi Köyü’nü görmek için bile Sakız Adası’na gidilir. Ancak sadece bununla da bitmiyor. Bunun dışında Mesta Köyü ve Avanatos Köyü Sakız Adası’nın ziyarete değer diğer köylerinden. Adadaki Nea Moni Manastırı ve Sakız Adası Kalesi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören yapılardan sadece birkaçı. Ayrıca adada bir de Arkeoloji Müzesi bulunuyor. 

Hemen Arayın!